חתן כלה >>> תקליטנים >>> אקו"ם - ACUM >>> מידע חשוב עבורכם

תפריט

אקו"ם – האגודה לשמירה על זכויות יוצרים - מידע חשוב עבורכם

תשלום אגרה לאקו"ם

האירוע שלכם – השירים שלהם!

יש לכם אירוע שמחה? מזל טוב!

כולם יודעים שמוסיקה עושה שמח ושאין אירוע בלי מוסיקה טובה. כדי שהאורחים שלכם יוכלו לרקוד וליהנות מהמוסיקה באירוע שלכם, על פי החוק בישראל, עליכם לקבל רישיון ממי שכתב, עיבד, הלחין והוציא לאור את השירים שמושמעים באירוע שלכם.

עלות הרישיון להשמעת מוסיקה באירוע משפחתי (חתונה, ברית, בר/ת מצווה, יום הולדת ועוד) הינה 230 ₪ + מע"מ (269.10 ₪ כולל מע"מ).

אנו ממליצים לכם בחום, לשלם את דמי הרישיון ישירות לאקו"ם (לא יאוחר מ 72 שעות לפני מועד קיום האירוע). להסדרת רישיון בקליק לחץ כאן

על מנת  שחלילה לא תשלמו יותר ממה שצריך, ריכזנו עבורכם את כל המידע הרלוונטי:

 

 

1. אקו"ם (אגודת קומפוזיטורים מחברים ומו"לים למוסיקה בישראל) - שומרת על זכויות של למעלה ממיליון יצירות ומייצגת מיליוני מלחינים, פזמונאים, משוררים, סופרים, מו"לים למוסיקה, מעבדים ומתרגמים מרחבי העולם.

אקו"ם שמה לה למטרה לפעול לגביית תמלוגים ראויים והוגנים עבור השימוש ביצירות (שירים) ולחלקם ליוצרים. האגודה פוטרת את המשתמש ביצירה מהצורך
לפנות ישירות לכל יוצר ולנהל עמו משא ומתן על הזכות להשתמש ביצירה.

איך זה קשור לאירוע שלכם ?

כאמור, המוסיקה (לא משנה מאיזה ז'אנר ו/או באיזו שפה) שכולנו משתמשים בה ונהנים ממנה היא קניינם ורכושם של היוצרים שיצרו אותה.

גם אם הדיסק ו/או המוסיקה עצמה נרכשו בצורה חוקית ותקינה, החוק מאפשר להשמיע מוסיקה בפומבי רק לאחר קבלת אישור רשמי מאקו"ם ומראש.

התשלום לאולם ולתקליטן הינו עבור השירותים הספציפיים המתקבלים מהם ועל כן אינו כולל בכל מקרה את התשלום עבור הזכות להשמעת המוסיקה באירוע שלכם.


את הרישיון ניתן להסדיר בקלות באתר האינטרנט המאובטח של אקו"ם בכתובת: www.acum.org.il  או באמצעות מוקד הטלפוני (מענה אנושי) הפועל בימים א' עד ה' משעה 09:00 עד השעה 20:00 ובימי ו' בין השעות 09:00 עד 13:00.
מספר הטלפון של מוקד התשלומים: 03-6066225

עם ביצוע התשלום ישלח אליכם, ולמקום בו מתקיים האירוע, רישיון שיכלול את הפרטים המלאים על האירוע הספציפי עליו שילמתם. לתשומת לבכם, במקרה של תשלום באמצעות שובר תשלום ו/או במקרה בו התשלום יתבצע באמצעות האולם או התקליטן – לא ישלח אליכם העתק מהרישיון! אי לכך, אנו ממליצים בחום לשלם ישירות לאקו"ם ולקבל את הרישיון ישירות אליכם. כמו כן, עליכם לדאוג לשמור את העתק הרישיון.

 

תשלום אגרה לאקו"ם

 

2. הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ (IFPI)

 

כמו שאמני ישראל מיוצגים על ידי אקו"ם אמנים מחו"ל מיוצגים בארץ על ידי הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ. בארגון זה מאוגדים באופן מקצועי מעל 1400 מפיקי מוזיקה ותקליטים אשר פועלים בכ-76 מדינות ברחבי העולם. 

 

עיקר הפעילות של ה- IFPI  היא במאבק נגד השמעה והקלטה פירטית של מוסיקה מקורית ברחבי העולם. הארגון מקדם גם שוק פתוח בתחום המוזיקה וחקיקה של חוקים להגנת זכויות יוצרים. הארגון עוזר גם בפיתוח התשתיות המשפטיות והטכנולוגיות למען שגשוג התעשייה המוזיקלית בעידן אינטרנט הדיגיטלי בחברה המודרנית והתרבות המקומית והעולמית.

 

ארגון הפדרציה הישראלית לתקליטים וקלטות בע"מ הינו ארגון מייצג לניהול משותף של כלל האמנים אודות זכויות יוצרים. הארגון רשאי להעניק או לשלול רישיונות להשמעת מוזיקה באופן פומבי ושידור של מוזיקה לפי אישורים הניתנים על ידי בעלי זכויות היוצרים למוזיקה (רוב בעלי הזכויות הם מפיקי תקליטים). הארגון למעשה מהווה ארגון מתווך בין המפיקים ובין מי שרוצה להשמיע את המוזיקה.

 

השוני העיקרי בין ארגון הפדרציה ובין אקו"ם הוא שאקו"ם גובה מוזיקה לפי כל אירוע בנפרד ממי שמקיים את האירוע בעוד הפדרציה גובה תשלומי תמלוגים באופן גלובאלי מהבעלים של אולמות האירועים. באופן כמעט גורף אף אדם פרטי לא אמור לשלם כספים לפדרציה אלא עם הם מבקשים ממכם להסדיר את התשלום מולם באופן יוצא דופן וחד פעמי של רישיון חד פעמי של מוזיקה לאירוע.

 

3. הפי"ל - הפדרציה למוסיקה ישראלית וים תיכונית בע"מ

 

הוקמה בשנת 1988, על מנת לשמש בית חם למפיקים עצמאיים. הפי"ל שמה לה למטרה לרכז ולייצג מפיקים אלו ואת הקלטותיהם המוסיקאליות, לוודא כי זכויות היוצרים שלהם נשמרות ולהבטיח את מלוא התמלוגים להם הם זכאים על פי חוק, עבור השימוש ביצירותיהם.

הפי"ל חברה בארגונים יציגים בינלאומיים של תעשיית המוסיקה העצמאית בעולם – IMPALA, והינה גם נציגתו בישראל של WIN,  הארגון הבינלאומי של תעשיית המוסיקה העצמאית.

הפי"ל היא תאגיד רשום לניהול משותף של זכויות יוצרים בהקלטות מוסיקאליות וכבר משמשת כנציגתם של למעלה מ-230 מפיקים קוליים עצמאיים (שחלקם הגדול הם האמנים עצמם), המהווים את מרבית המפיקים העצמאיים בישראל.

בדומה לפדרציה ובניגוד לאקו"ם, גם הפי"ל גובה תמלוגים באופן גלובאלי (לא פר אירוע) וברמה שנתית מבעלי מקומות האירועים.

 

בעיקרון, אתם לא אמורים לשלם סכום נוסף בגין רישיון לפי"ל או לפדרציה  אלא אם מבקשים מכם להסדיר רישיון חד פעמי עבוד האירוע שלכם.

 

4. עילם - עמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים

 

עילם היא העמותה ישראלית לזכויות מוסיקאים מבצעים. עמותה זו היא התאגדות ללא מטרות רווח. העמותה פועלת לפי ייפוי כוח שניתן לה והעברת זכויות שהיא קיבלה מידי כלל ציבור המוזיקאים בישראל. העמותה מאגדת בתוכה את הזכויות של יותר מ- 2000 נגנים ומנצחים. עילם חתומה על הסכמים רשמיים מול גופי הרדיו והטלוויזיה הפועלים במדינת ישראל. לפי הסכמים אלו גופים המשדרים לציבור חייבים בתשלום תמלוגים בגין הזכות להשתמש ולהשמיע מוזיקה בלוח השידורים שלהם. סך כל תשלומי התמלוגים מתחלקים מדי שנה בין כלל ציבור המבצעים החבר בעמותה. אופן החלוקה או לפי נתוני השידור (של היצירות) המתקבלים מהסכם של העמותה עם אקו"ם.

 

בשנת 1996 נוסף תיקון לחוק זכויות היוצרים לפי עלים זכאית לקבל תשלומי תגמולים עבור השמעה של מוזיקה ישראלית בבתי עסק ומקומות ציבוריים. לפי לשון החוק אופן גביית התשלום של עילם מתבצעת תוך שיתוף עם "אשכולות" – חברת תגמולים של אמני ישראל. גביית התשלום נעשית באמצעות גוף המשותף לשני הגופים: "הארגון היציג של המבצעים בישראל". התמלוגים מתחלקים באופן שווה בין עילם ובין אשכולות וכל גוף אחראי להעביר את התשלום הלאה לחברים בו באופן נפרד מהארגון האחר. עילם גובה את התמלוגים שלה באופן גלובאלי (לא לפי אירוע ספציפי) ושנתי מבעלי אולמות האירועים. גם כאן אין לשלם סכום כסף נוסף עבור רישיון של הפדרציה אלא אם קיבלתם דרישה להסדיר רישיון חד פעמי עבור האירוע אותו אתם עורכים.

 

5. אשכולות

 

החברה למען זכויות מבצעים של אמני ישראל. אשכולות מייצגת לפי חוק את כל אמני הבמה והאמנים המבצעים בישראל משחקנים, זמרים, קומיקאים, בדרנים ורקדנים. ארגון אשכולות נוסד בשנץ 1983 על ידי קבוצת אמנים שפרשה מארגון אמ"י (איגוד אמני ישראל ואיגוד האמנים בהסתדרות) בהם: יצחק ברקת, שייקה לוי, ששי קשת. בין האמנים הפורשים היה גם יו"ר אמ"י באותן השנים אילי גורליצקי שמשמש משנת 1983 ועד היום יו"ר של ארגון אשכולות.

 

בשנת 1984 נחקק בכנסת ישראל חוק זכויות מבצעים (1984) תחת יוזמת ארגון אשכולות. הישג זה היה ההישג הראשון מני רבים של אשכולות למען המאבק לשמירה על זכויות אמני ישראל המבצעים מוזיקה בשידורי הרדיו והטלוויזיה בישראל. בהמשך המאבק שלה בשנת 1996 אמ"י זכתה להישג נוסף במאבק למען זכויות האמנים המבצעים בישראל. ההישג היה אישור תיקוני חקיקה בשנת 1996 על ידי הכנסת. משמעות האישור של התיקונים לחוק היה קבלת תמלוגים ראויים עבור השמעה והצגה של ביצועי מוזיקה והופעות במקומות פומביים. לפי תיקון חוק זה אשכולות גובה תמלוגים ותשלומים באופן גלובאלי (לא לכל אירוע בנפרד) ושנתי מבעלי אולם האירועים. אנשים פרטיים לא נדרשים לשלם סכום כסף עבור רישיון מהפדרציה – אלא במקרה בו עליכם להסדיר קבלת רישיון חד פעמי עבור השמעת מוזיקה באירוע שלכם.

 

הרשימה הבאה מסכמת באופן מתומצת את כל הטיפים של המדריך:

 

  • להסדיר רישיון ישירות מול הגופים הרלוונטיים.
  • לשמור את העתק הרישיון לפחות למשך שנה אחת מיום האירוע.
  • הסדירו רישיון מראש ועד 72 שעות לפני מועד קיום האירוע.
  • אל תעבירו כסף בגין רישיונות לאף אחד.
  • אם מישהו (תקליטן, זמר, מפיק, בעל המקום ועוד) מבטיח לכם שהוא זה שיסדיר את הרישיון, תבקשו ממנו לקבל את העתק הרישיון טרם האירוע שלכם.
  • אל תתביישו – תשאלו שאלות ותבדקו את הדברים בעצמכם.
  • זכרו, לא משנה אם מדובר במוסיקה ישראלית או במוסיקה מחו"ל, אתם חייבים רישיון.

 

שיהיה במזל וברישיון

 

תשלום אגרה לאקו"ם

צור קשר